Przedsiębiorcy z różnych branż świadczą szereg różnorodnych usług i oferują rozmaite towary. Niejednokrotnie stają przed dylematem, czy przy sprzedaży prawidłowo je klasyfikują i używają właściwej stawki VAT. Sprawne poruszanie się w gąszczu przepisów podatkowych rzeczywiście nie jest rzeczą łatwą. Dlatego żeby nie popełnić błędu i nie narazić się na karę, można wystąpić o Wiążą Informację Stawkową (WIS). Działanie w oparciu o nią gwarantuje ochronę prawną.
Prowadząc biznes trzeba nie tylko mierzyć się z wyzwaniami rynku, sprostać oczekiwaniom klientów czy być lepszym od konkurencji. Nieodzowne jest również stosowanie się do szeregu przepisów prawnych. Jednymi z nich są te, które odnoszą się do klasyfikacji towarów i usług, a także obłożenia ich odpowiednimi stawkami podatkowymi. Kiedy nie wiemy albo nie jesteśmy pewni, czy stosujemy właściwe, możemy wystąpić o Wiążącą Informację Stawkową.
Co to jest Wiążąca Informacja Stawkowa
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS).
Mówiąc najprościej, jest to decyzja administracyjna, wydawana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Na jej podstawie dowiadujemy się, jaka stawka VAT jest właściwa dla wskazanego towaru lub usługi. Określa również prawidłową klasyfikację towaru albo usługi.
WIS nie tylko pomaga przyporządkować stawkę VAT do towaru lub usługi, a także ich prawidłową klasyfikację. Zapewnia również ochronę prawną, bowiem wszystkie organy podatkowe są taką decyzją związane.
Gdy przedsiębiorca zastosuje się do decyzji WIS wydanej dla innego podmiotu, ale obejmującej takie same towary czy usługi, których dotyczy jego działalność, również skorzysta z ochrony prawnej.
Czym jest ochrona WIS
Działanie w oparciu o WIS chroni podatnika m.in. przed naliczeniem odsetek za zwłokę, dodatkowych opłat czy sankcji karno-skarbowych. Chodzi o to, że Urząd Skarbowy, który prowadzi postępowanie wobec przedsiębiorcy, nie może uznać, że stosując się do WIS, zawyżono albo zaniżono zobowiązania podatkowe.
Decyzja WIS jest wiążąca dla wszystkich organów podatkowych. Dlatego podczas kontroli przedsiębiorcy nie można nałożyć na niego kary za to, że użył stawki VAT podanej w Wiążącej Informacji Stawkowej. Stawkę na tym poziomie zobowiązany jest oczywiście stosować też ten, kto taką decyzję otrzymał.
Jak otrzymać WIS
Wniosek o WIS można złożyć wyłącznie elektronicznie, korzystając z konta e-Urząd Skarbowy. Za wydanie decyzji nie pobiera się opłat. Decyzja wydawana jest do 3 miesięcy od dnia, w którym wpłynął wniosek. Termin ten może być wydłużony, gdy wniosek będzie wymagał uzupełnienia (np. poprzez dostarczenia próbki towaru), albo w sytuacji, kiedy niezbędne będą specjalistyczne analizy bądź badania. Warto pamiętać, że przy składaniu wniosku można dołączyć dokumenty związane z towarem lub usługą: katalogi, atesty, plany, instrukcje – słowem wszystko, co pomoże właściwie je zaklasyfikować.
WIS obowiązuje 5 lat, jednak straci swoją moc z chwilą wejścia w życie zmiany przepisów prawa podatkowego, do których odnosi się decyzja. Może być również zmieniona lub uchylona, gdy np. została wydana na podstawie fałszywych dowodów.
Sam albo ze wsparciem biura rachunkowego
Sprawami związanymi z podatkami przedsiębiorca może zajmować się samodzielnie. Jednak o wiele lepszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia biura rachunkowego. M.in. taką usługę świadczy GroupEuroService. W razie potrzeby może również wystąpić o istotną dla Ciebie Wiążącą Informację Stawkową. Specjaliści od przepisów podatkowych z GroupEuroService gwarantują, że Twoja działalność będzie prowadzona w oparciu o obowiązujące regulacje, bez obaw o popełnienie błędu czy złamania prawa w tym zakresie. Wówczas Ty, bez stresu i niepewności, możesz skupić się na klientach, kontrahentach i rozwoju biznesu.
GroupEuroService to sprawdzony partner dla szeregu firm. Wieloletnie doświadczenie, kompetentna kadra i elastyczność w działaniu to główne atuty, które sprawiają, że warto z nami współpracować. Naszą szeroką ofertę można sprawdzić na stronie: https://www.groupeuroservice.pl/